Medlemsjagter ved fjord og spulefelt
Medlemsjagter ved fjord og spulefelt
Foreningen råder over nogle områder, hvor det er muligt at drive fællesjagt. Dette sker på arealerne omkring skydebanen samt i spulefeltet i Albæk. Herudover råder vi over Digerne i Skalmstrup og Øster Tørslev, hvor der også er god mulighed for fællesjagt. Bemærk at alle foreningens medlemmer kan deltage i disse medlemsjagter, og når der er ledige pladser, så kan der desuden inviteres gæster med.
Jagterne i sæsonen 2025-2026 har igen været utroligt populære med kæmpe tilslutning fra foreningens medlemmer. Vores nye klubhus har dannet de perfekte rammer om indtagelsen af rundstykker og frokost. Vi har nydt stor glæde af de mange deltagende hundefolk, og alle deltagere fik gode jagtlige oplevelser og masser af socialt samvær.
Tilmeldingerne til jagterne er fra gang til gang og foregår efter ”først til mølle princippet”. Hvis man har lyst til at deltage, kan man kontakte koordinatoren for medlemsjagterne Malthe H. Degn på 4142 2556. Dette kan ske tidligst 14 dage før jagten og indtil senest tirsdagen inden jagten kl. 17. 00, så det er muligt at planlægge deltagere m/u hund osv. Prisen for deltagelse er 150 kr. inklusiv bengæt, kaffe og rundstykker samt en øl/vand til madpakken.
Tilmeldingen er bindende og ved afbud efter tirsdag op til jagten, er man forpligtet til at betale, uanset om man møder frem.
Der startes alle dage med rundstykker og friskbrygget kaffe kl. 09:00 i klubhuset ved skydebanen Kærvejen 51a i Øster Tørslev, hvor den medbragte madpakke også indtages. Deltagerantallet er sat til maksimum 16 deltagere pr. jagt, og vi håber på så mange hunde som muligt.
Vi håber også i år på stor tilslutning og ser frem til at fortsætte den gode trend med medlemsjagterne.
Ved den årlige generalforsamling blev der ved lotteri udloddet fire pladser til den kommende bukkesæson her i 2026. To pladser ved spulefeltet i Albæk og som noget nyt to pladser fra vores nye skydetårn ved flugtskydningsbanen. De fire heldige vindere blev:
Spulefeltet
Periode 1: Lars Foersom
Periode 2: Bjarne S. Pedersen
Skydebanen
Periode 1: Palle Sørensen
Periode 2: Bjarne S. Pedersen
I 2024 var de heldige vindere Jes Andersen og Mads Simonsen.
Datoerne for fællesjagterne er:
- Søndag 25/10-2026
- Søndag 22/11-2026
- Søndag 13/12-2026
- Søndag 17/01-2027
Der kan betales til fællesjagterne ved at benytte denne QR-kode eller nr. 2017VP.

Ud over disse fire dagsjagter så er der åbent i Spulefeltet i Albæk for træk-/anstandsjagt på fuglevildt med hagl i månederne september, oktober, november, december og januar med to ugentlige jagtdage. Disse dage er lørdage og onsdage, undtaget er dog jagt om lørdagen i ugen op til de søndage, hvor der er fællesjagt i Spulefeltet.
Nedlagt vildt SKAL meldes til jagtudvalgsformanden Lars på 20 93 89 34, da vi har pligt til at rapportere vildtudbytte til jagtudlejeren.
Fjordkort
Bemærk, at der for 200kr. kan købes fjordkort/trækjagtskort til digerne ved fjorden. Salget foregår på skydebanen på de sidste to træningsaftener 19/8 og 26/8 - se link til kortet over digerne herunder.
Oversigtskort over digerne
Et Fjordkort giver også ret til at at anvende foreningens reguleringstilladelser på skarv - se Skarvregulering.
Knæk og bræk
Jagtudvalget